İletişim Bilgileri

Upsan Kesintisiz Güç Sistemleri Ltd.

  • Yetkili Kişi: Kemal YILMAZ
  • Telefon numarası: +90 (312) 350-87-77
  • +90 (532) 203-49-04
  • +90 (312) 350-87-78
  • +90 (530) 305-50-04, Bilal Turgut
  • +90 (533) 547-51-55, Cemalettin Çakır
  • MSN: yilmazkemal@msn.com
  • Adres: Sancaktepe Mahallesi 1595. Cadde No:23 / A - B Keçiören/ Ankara / TÜRKİYE, Yenimahalle, Ankara, 06160, Türkiye

Çalışma Saatleri

Temsilciliklerimiz

Sitedeki güncellemeler

Güç Kaynağı

09.04.2012 11:22

Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) hakkında

1 – UPS nedir ?
2 – Neden UPS'ya ihtiyaç duyulur ?
3 – Kaç tip UPS vardır ?
4 – Hangi güçte UPS cihazına ihtiyacım olduğunu nasıl tayin ederim ?
5 – UPS cihazları elektrik kesilince ne kadar süre çalışır ?
6 – Elektrik kesilince ne kadar süre elektrik ihtiyacım olduğunu nasıl tayin ederim?

1 – UPS nedir?

Kesintisiz güç kaynakları ,elektrik sisteminde oluşan aksaklıklardan, kritik yük olarak adlandırılan ,elektrikli cihazları koruyan elektronik bir cihazdır. Online KGK cihazları şebeke elektriği var ise bu enerjiyi içinde bulunan aküleri şarj etmek için kullanır ve bu arada kendisi elektrik üretir, elektrik kesildiği durumda ise aküden elektrik üretmeye devam ederek kritik yüklere sürekli ve kesintisiz elektrik sağlar

2 – Neden UPS'e ihtiyaç duyulur?

Yapılan araştırmalar göstermektedirki elektrik kesintileri ,voltaj düşmeleri ve şehir şebekesindeki kısa ve ani değişmeler bilgisayar sisteminizi ve bilgisayar kontrollu aygıtlarınıza zarar vermektedir. Firmanızdaki kritik yükleri dolayısı ile iş akışınızı bu tip problemlerden izole etmeniz gerekmektedir . Bu korumayı en iyi sağlayan aygıtlar Kesintisiz güç kaynaklarıdır.(Online ups) Elektrik şebekeniz ne kadar kesintisiz olursa olsun herhangi bir doğal afet durumunda (fırtına yağmur) gibi durumlarda sürpriz kesinti olma olasılığı çok yüksektir ,binanızın dağıtım panosunda atan bir sigorta bile işinizi engelliyecek problem olarak ortaya çıkar.

3 – Kaç tip UPS vardır?

On-Line : Daima devrede kalarak voltaj ve frekans regülasyonu yapar elektrik olduğunda aküleri şarj eder kesildiğinde akülerden elektrik üretir.
Line interaktif : Elektrik olduğunda devrede değildir sadece regülatör bölümü kademeli olarak basit voltaj regülasyonu yapar frekans regüle edilmez. Elektrik kesilince invertör bölümü devreye girer.
Off-Line : Elektrik olduğunda devrede değildir ve elektrik varken voltaj regülasyonu yapmaz.Şebeke belirlenen sınırların altına düşer veya üzerine çıkar ise devreye girer.

4 – Hangi güçte UPS cihazına ihtiyacım olduğunu nasıl tayin ederim ?

UPS cihazları sisteminizde bulunan toplam kritik yük gücünü problemsiz olarak besleyebilmelidir. Bu durumda UPS cihazınızın gücü en az kritik yüklerinizin toplamı kadar olmalıdır. Cihazlarınızın arkasında bulunan güç etiketlerini toplama metodu ile ihtiyacınız olan toplam gücü bulabilirsiniz. Elde ettiğiniz değerin bir üst kademesindeki UPS i seçmeniz performans açısından iyi olacaktır.

5 – UPS cihazları elektrik kesilince ne kadar süre çalışır ?

UPS cihazları elektrik kesilince ,enerjisini akü grubundan temin eder. Bu durumda elimizdeki enerji akülerin toplam enerjisi kadardır. Elektrik kesilince bu enerji yavaş yavaş tükenmeye başlar ve belirli bir süre sonra tamamen biter. Bu durumda ups cihazı durur ve kritik yük enerjisiz kalır.

6 – Elektrik kesilince ne kadar süre elektrik ihtiyacım olduğunu nasıl tayin ederim?

Bu süre tamamen sizin çalışma şekliniz ile ilgilidir: Sürpriz kesintide sadece bilgilerinizin ve bilgisayar sisteminizin korunmasını istiyor iseniz kısa süreler (5-20 dakika) İşiniz kesintisiz hizmet vermeyi gerektiriyor ise uzun çalışma süreleri (1-3 saat) Firmamız her UPS modelini değişik akü süreli paketler ile piyasaya sunmaktadır ,bu konuda uzman satış kadromuz sizlere yardımcı olmaya hazırdır.